Την είδηση του θανάτου γνωστοποίησε με ανάρτησή του στο facebook o ποιητής και εκδότης Ντίνος Σιώτης. «Χθες βράδυ χάσαμε τον Νάνο, τον Νάνο τον Βαλαωρίτη, τον Νάνο όλων μας, τον Νάνο που σημάδεψε όσο λίγοι , με τις πολλές του ιδιότητες, τα ελληνικά γράμματα. Έφυγε πλήρης ποίησης και ημερών στα 98 του χρόνια, αφού έζησε μια πλούσια σε πολλά αγαθά ζωή. Γενναίος, αιρετικός, απρόβλεπτος, όπως αρμόζει στους γνήσιους σουρεαλιστές, άφησε τα ίχνη του να τα ακολουθούμε όσο μπορούμε», ανέφερε χαρακτηριστικά.
Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου 2019
Έφυγε από τη ζωή ο Νάνος Βαλαωρίτης - ΤΩΡΑ
Σε ηλικία 98 ετών έφυγε από τη ζωή ο Έλληνας ποιητής, πεζογράφος, δοκιμιογράφος και θεωρητικός της λογοτεχνίας Νάνος Βαλαωρίτης.
Την είδηση του θανάτου γνωστοποίησε με ανάρτησή του στο facebook o ποιητής και εκδότης Ντίνος Σιώτης. «Χθες βράδυ χάσαμε τον Νάνο, τον Νάνο τον Βαλαωρίτη, τον Νάνο όλων μας, τον Νάνο που σημάδεψε όσο λίγοι , με τις πολλές του ιδιότητες, τα ελληνικά γράμματα. Έφυγε πλήρης ποίησης και ημερών στα 98 του χρόνια, αφού έζησε μια πλούσια σε πολλά αγαθά ζωή. Γενναίος, αιρετικός, απρόβλεπτος, όπως αρμόζει στους γνήσιους σουρεαλιστές, άφησε τα ίχνη του να τα ακολουθούμε όσο μπορούμε», ανέφερε χαρακτηριστικά.
Την είδηση του θανάτου γνωστοποίησε με ανάρτησή του στο facebook o ποιητής και εκδότης Ντίνος Σιώτης. «Χθες βράδυ χάσαμε τον Νάνο, τον Νάνο τον Βαλαωρίτη, τον Νάνο όλων μας, τον Νάνο που σημάδεψε όσο λίγοι , με τις πολλές του ιδιότητες, τα ελληνικά γράμματα. Έφυγε πλήρης ποίησης και ημερών στα 98 του χρόνια, αφού έζησε μια πλούσια σε πολλά αγαθά ζωή. Γενναίος, αιρετικός, απρόβλεπτος, όπως αρμόζει στους γνήσιους σουρεαλιστές, άφησε τα ίχνη του να τα ακολουθούμε όσο μπορούμε», ανέφερε χαρακτηριστικά.
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
.
![.](http://4.bp.blogspot.com/-Jjwsx8v6Rvc/VzYQWC4_GII/AAAAAAAGGCQ/b5GdmDiz-SEObCAhzpFQX7A8ZYiHUWIpgCK4B/s752/2016-05-13_203215.png)
Δημοφιλείς αναρτήσεις
-
Για ακόμη μία φορά ένα νέο άτομο το οποίο πεθαίνει αιφνίδια , κατά την διάρκεια της πανδημίας ειρωνεύεται χλευάζει και κατακρίνει όσους ...
-
Με Δελτίο Τύπου η Ιερά κοινότητα γνωστοποίησε την απόφαση της και την άρνηση της.
-
Για εσένα που δεν έχεις καταλάβει γιατί αρνούμαστε τις ψηφιακές ταυτότητες
-
Τράπεζες: Την αρχή κάνει η Eurobank οι οποία εισάγει τις πρώτες άυλες πιστωτικές κάρτες που επιτρέπουν τις αγορές παντού χωρίς πλαστικό.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου