Πέμπτη 30 Ιουνίου 2016

«Κοίταξε στα μάτια» τη Βένους Γουίλιαμς, η Σάκκαρη!

«Μια ανάσα» από τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του ελληνικού τένις βρέθηκε η 20χρονη Μαρία Σάκκαρη, στο δεύτερο γύρο του κυρίως ταμπλό στο φημισμένο “Γουίμπλεντον», την 3η κατά σειρά από τις 4 συνολικά διοργανώσεις του «Grand Slam».

Η 20χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια στάθηκε ως ίση προς ίση απέναντι στην σπουδαία Αμερικανίδα Βένους Γουίλιαμς, νούμερο 9 στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης και  κάτοχο 7 τίτλων στο απλό γυναικών και συνολικά 22 τροπαίων Grand Slam (13 ακόμη στο διπλό γυναικών και 2 στο μικτό ανδρών γυναικών),  από την οποία ηττήθηκε τελικά με 2-1 σετ  (7-5, 4-6, 6-3) ύστερα από τον συγκλονιστικότερο έως τώρα αγώνα στη φετινή διοργάνωση, που διήρκησε σχεδόν τρεις ώρες.
Χαρακτηριστικό της μάχης που έδωσε η Σάκκαρη (Νο 125 στην παγκόσμια κατάταξη) ενάντια στη φημισμένη αντίπαλό της  ήταν ο εκνευρισμός της Αμερικανίδας σταρ κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ όταν ευρισκόμενη μπροστά με 4-2 στα γκέιμ τιμωρήθηκε για… καθυστέρηση  στην εκτέλεση του σέρβις, από τον διαιτητή του αγώνα!
Η Σάκκαρη, η οποία είναι κόρη της  «πρωτο-ιέρειας» του γυναικείου τένις Αγγελικής Κανελλοπούλου, απέδειξε με την εμφάνιση της στα κορτ του ιστορικότερου τουρνουά τένις στο κόσμο και μπροστά στο ιδιαίτερα απαιτητικό αγγλικό κοινό ότι το μέλλον στον κόσμο του παγκόσμιου τένις της ανήκει, εφόσον συνεχίσει να δουλεύει στα ίδια υψηλά επαγγελματικά στάνταρ και με τις απαραίτητες για το άθλημα, εμπειρίες.